Doplňková pojištění vozidel

Nestačí vám jistota povinného ručení, obáváte se nákladů na pořízení nového vozu v případě, že byste bourali? V tomto článku si povíme něco o havarijním a GAP pojištění.

Zaplatí i viníkům nehody

Na rozdíl od svého povinného ručení, ze kterého nikdy neuvidíte ani korunu, můžete finance obdržet z plnění některých dalších produktů. Nejznámější je určitě havarijní pojištění, které přijde vhod tehdy, když havarujeme, naše auto je cílem vandalismu, krádeže nebo působení řádění přírodních živlů. V praxi to vypadá takto:

Dojde k nehodě, kterou jste způsobili. Škoda na majetku a zdraví ostatních účastníků nehody bude zaplacena z vašeho povinného ručení (pravděpodobně přijdete o část bonusu za bezeškodné období). I váš vůz však nevyvázl bez „zranění“, ve skutečnosti je z něj nenapravitelně vrak. Nové vozidlo stálo 400 000Kč, ale dnes, po třech letech, jeho hodnota klesla na polovinu. Limit plnění je tak 200 000Kč. Jak je ale zvykem, součástí vašeho pojištění je i spoluúčast, a to pětiprocentní a zároveň minimálně ve výši 5000Kč. 5% z 200 000Kč je 10 000Kč, takže ve výsledku od pojišťovny dostanete 190 000Kč, za což si teoreticky budete moci pořídit vůz podobný tomu (samozřejmě ojetý), který jste měli doteď.

Z příkladu jasně vidíme, jaký je rozdíl mezi tím, když máte a když nemáte sjednané havarijní pojištění. A vzhledem k tomu, že skoro každá nehoda má svého viníka, tak jde o investici opodstatněnou. Vzhledem k tomu, že chrání i před dalšími, tentokrát nezaviněnými situacemi, ho lze doporučit. Je však nutné počítat s tím, že srovnání cen s povinným ručením nevyjde zrovna dobře, prostě je dražší, a když obě částky sečtete, dost možná vás to odradí. Je dobré zvažovat, zda se vám více hodí průběžná investice do pojištění, nebo případný nákup dalšího vozu z vlastních zdrojů.

GAP

Tento specifický druh havarijního pojištění se rozšířil hlavně kvůli leasingu. O co jde? Vlastně o pojistku na novou cenu automobilu. Pro názornost opět příklad:

Opět dojde k nehodě, stejné jako v minulém příkladu, jen místo tradiční pojistky máte sjednáno GAP. Vůz je tři roky starý a jeho reálná cena jako ojetiny je oněch 200 000Kč. Jenže to se vás netýká, protože díky GAP pojišťovna stále počítá s původní cenou, tedy 400 000Kč. Situace je tedy následující- dostanete od pojišťovny dohromady 400 000Kč (tedy spíše jako součet 190 000Kč+210 000Kč, protože GAP se sjednává často jako doplněk ke stávající havarijní pojistce) a můžete jít do autosalonu koupit nový model, díky postupnému poklesu cen dokonce ještě lepší, než jste měli doteď.

Nejde však o standard, který by nabízela každá pojišťovna, a zároveň je třeba počítat s tím, že půjde o dost nákladnou „srandu“. Krytí GAP lze využít pouze při totální destrukci vozu, či při jeho loupeži.

Posted in Pojištění, Povinné ručení by admin at Květen 1st, 2011.

Comments are closed.