Evropský průkaz zdravotního pojištění

Tato malá (třeba u mě pouze z jedné strany) modrá kartička patří k základní výbavě každého pojištěnce nejen v naší republice. Standardizovaným způsobem prokazuje, že máte uzavřené veřejné zdravotní pojištění platné na území celé Evropské unie (a pár dalších států, například oblíbené Chorvatsko). Takže nepotřebujeme komerční pojistku při cestě do těchto zemí? Omyl. Vysvětlíme si, proč to není tak jednoduché.

Problémy

Nepříjemnostmi jsou způsobeny hlavně legislativou jednotlivých zemí. Jako na návštěvníka dané země se na vás vztahuje spoluúčast jako u jejích občanů. Je to obdobné, jako když budete pracovat v jiné zemi EU- budete odvádět daně oné zemi, a za toto období vám také bude později náležet důchod odpovídající tomu kterému státu. Spoluúčast je věc problémová, obzvláště při cestě do zahraničí, kam si ze zjevných důvodů nechceme brát větší obnos peněz.

Větším problémem však může být praxe v některých zemích, kde je zvykem vybírat peníze za léčbu na místě, přičemž náhradu od pojišťovny získáte až zpět v České republice. Při nákladnosti lékařských zákroků jde spíše o utopii než o proveditelnou věc.

Třetím problémem jsou nedostatečné služby, které z vlastnictví Evropského průkazu zdravotního pojištění vyplývají. Nepřísluší vám žádné asistenční služby, repatriace, převoz ostatků a podobné zákroky, běžně součástí komerčních produktů, tu nenajdete. Není tedy vůbec dobré se na EPZP spoléhat, byť lze rozhodně doporučit ho při cestě, i mimo EU, mít u sebe, protože jím aspoň můžete vždy prokázat, že jste občanem EU.

Posted in Pojištění by admin at Květen 1st, 2011.

Comments are closed.