Pojištění bydlení

Bydlení je velmi nákladná „vymoženost“, pro většinu vrstev obyvatelstva patří jeho pořízení , udržení a případně i vylepšování mezi vůbec nejdražší investici. Nezřídka kdy v sobě obsahuje peníze a práci mnoha generací. Není proto divu, že se už velmi dlouho lidé starají o to, jak svůj nemovitý majetek co nejlépe pojistit. Podívejme se tedy, co si lidé nejčastěji nechávají pojistit a v čem spočívají i jistá omezení, která pojišťovny nastavují.

Bydlení, rekreace i zahrada

Seznam objektů, které lze pojistit u klasického pojištění nemovitosti, je velmi rozsáhlý. Obecně se jedná o samotnou stavbu, tedy obytný dům či rekreační chatu a volitelně vlastně vše, co k tomuto objektu náleží. Většinou je potřeba, aby přidružený objekt stál na stejném pozemku, což je jenom logické. A co je to nejčastěji? Třeba takový bazén, který může stát i stovky tisíc korun. Vypěstovat krásnou zahradu s vzrostlými stromy, živými ploty, jezírky a třeba i terénními úpravami stojí nemalé úsilí a ještě více peněz. Není tedy divu, že pojišťovny vycházejí zákazníkům vstříc a v rámci jedné smlouvy není problém všechny tyto objekty krýt proti škodě. Ba co víc, můžete si pojistit zídky, ploty, střechu venkovního bazénu, kůlnu včetně vybavení, takže se nemusíte bát pořídit si relativně nákladný zahradní traktůrek. Pokud chcete mít jistotu, že nic na vašem pozemku nepřijde vniveč, máte tu možnost.

Pokud například u vaší nemovitosti probíhají nějaké stavební práce, lze pojistit i materiál a techniku, která je k tomuto použita. Samozřejmostí je pak možnost (kvůli míře rizika spíše nutnost) pojistit teprve rozestavěnou nemovitost a vše kolem.

Pokud jde o vnitřní vybavení nemovitostí, většinou je v základu pojištěno více méně napevno umístěné příslušenství, hlavně kuchyňská linka a vestavěné skříně. Pokud chcete větší ochranu, pak musíte zvolit pojištění domácnosti, díky kterému vám pojišťovna zaplatí za zničené/odcizené vybavení, třeba elektroniku, nábytek a podobně.

Pojistná událost

Snad ještě důležitější, než výčet předmětů na které se pojistka vztahuje, jsou události, při kterých se můžete dožadovat náhrady od pojišťovny. U všech pojišťoven existuje základní balíček krytých situací, kam patří hlavně problémy spojené s vodovodem a kanalizací, krádeží, působením živlů. Nedá se říct, že by se jednotlivé pojišťovny ve své nabídce příliš lišily, ale například pojišťovna Generali poskytuje pojištění na novou cenu, což znamená, že bez ohledu na stáří nemovitosti dostanete tolik peněz, za kolik by se v dané lokalitě dal pořídit nový objekt podobných proporcí, což je oproti standardu, který výrazně hledí na stáří budovy, výhodné. A je to přece i logické, vždyť dům při dobrém udržování nestárne, naopak je pro nás dražší a cennější.

Na co nezapomenout

Rozhodně doporučuji trvat na rozsáhlých asistenčních službách, které přijdou vhod takřka vždy, když dojde k pojistné události nebo nějakému přidruženému problému. Také trvejte na připojištění odpovědnosti majitele nemovitosti, které vás ochrání v případě, že svou starostí o nemovitost někomu způsobíte škodu.

Posted in Pojištění by admin at Květen 1st, 2011.

Comments are closed.