Pojistíte se proti pokutám?

Zpočátku se tento nápad zdál podivný, ale léta ubíhají a pojišťovna Slavia stále svůj poněkud kontroverzní produkt nabízí. Je s podivem, že s ním nepřišla některá z dominantních pojišťoven na našem trhu, jako je například Česká pojišťovna. V čem spočívá ona kontroverze?

Pokuta je prostě trestem, který má motivovat řidiče dodržovat předpisy. Samozřejmě, trest je poněkud hloupá motivace, ale stát je zvyklý se chovat represivně a lidé sobecky, takže budiž. Do tohoto stavu přichází pojištění, které vás má tohoto strachu zbavit. Teoretický efekt? Všichni budou jezdit jako p….piráti a nikdo se nebude bát pokut. To je samozřejmě omyl. Nejdůležitější motivací pro zodpovědnou jízdu je pud sebezáchovy, který nám správně říká, že tunový kolos jedoucí rychlostí 200 kilometrů za hodinu je prostě příliš velké riziko (ano, někteří lidé tento pud nemají, ale to už si vyřeší přirozený výběr). Dalším argumentem, proč doplněk pro povinné ručení, známý jako Kryštof, nelze tak snadno odsoudit, jsou omezení, která z něj rozhodně nedělají spásu pro notorické piráty.

Prvním výrazným omezením je to, že se Kryštof vztahuje jen na pokuty postoupené do správního řízení. Ale to jsou také ty nejvyšší pokuty, takže je to pochopitelné. Jsou ale i situace, kdy vám pojišťovna peníze nedá ani pak: pokud jste pokutováni za jízdu pod vlivem alkoholu, pokud způsobíte dopravní nehodu nebo pokud provedete něco tak závažného, že vám bude okamžitě odebrán řidičský průkaz. A navíc je tu spoluúčast, která zajistí, že za své prohřešky vždy řidiči zaplatí.

Nejde tedy o nějaký zázrak ani neférový produkt. Svou klientelu si našel a zajisté i najde v budoucnosti, obzvláště pokud ho pojišťovna Slavia bude dávat alespoň po omezenou dobu zadarmo k povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění.

Posted in Povinné ručení by admin at Květen 1st, 2011.

Comments are closed.