Zákonné pojištění vozidel

Váš automobil je nejenom dobrým služebníkem, ale i potenciálním nebezpečím pro vše, kolem čeho se pohybuje. Kompaktní (zhruba) tuna materiálu, která se pohybuje až (dle zákona) rychlostí 130 kilometrů za hodinu. Při nedokonalosti techniky i lidského řízení je potom nevyhnutelné, že dochází i k vážným nehodám, které stojí životy i spoustu peněz.

Účastníci silničního provozu, respektive jeho objeti, jsou ze zákona chráněni proti škodám, které jim jsou provozem motorových vozidel způsobeny. Případné škody jsou čerpány z pojistky, kterou musí mít uzavřený každý řidič na každý svůj provozovaný vůz. Jde samozřejmě o známé povinné ručení a my si teď povíme něco o České kanceláři pojistitelů, zelená kartě a dalších důležitých aspektech.

Doklad povinně u sebe

Takzvaná zelená karta, tedy doklad o řádně sjednaném a zaplaceném povinném ručení (platí se buď ročně nebo čtvrtletně, vždy samozřejmě dopředu), musí být při jízdě vždy v automobilu. Pokud to opomenete a přistihne vás policie, připravte se na pokutu a zpětné prokázání uzavřené pojistky. Pokud z nějakého (opravdu takový existuje?) důvodu využíváte vozidlo bez uzavřeného povinné ručení, pak je situace ještě mnohem horší. Z pokuty v řádu několika málo tisíc korun se může vyklubat až 40 000Kč, z čehož byste mohli většinu automobilů pojistit na deset let dopředu.

Nehoda bez povinného ručení

Pokud by se vám „povedlo“ nemít uzavřenou zákonnou pojistku a zároveň byste způsobili dopravní nehodu tímto nepojištěným vozem, pak nastávají velké problémy. Do hry vstupuje Česká kancelář pojistitelů, která obětem nehody zaplatí škody na majetku i na zdraví. Radost není na místě, protože ČKP následně velmi intenzivně a bez zaváhání vymáhá peníze od nepojištěného viníka nehody. Při ceně automobilů, odškodném a nákladné zdravotní péči se tyto částky snadno dostanou do sféry milionů korun, a to nemusíte ani nikoho zabít, zmrzačit, nebo rozbít vyloženě drahé sportovní auto. Proto je povinné ručení ochranou hlavně pro vás. Bez něj jen riskujete, že do konce svého života budete na mizině kvůli placení neuváženě vytvořeného dluhu.

Zákonné limity

Tento pojistný produkt musí splňovat i určité parametry, aby splňoval zákonnou normu. Jde hlavně o limity plnění, které jsou nejméně 35 milionů korun pro škody způsobené na majetku i zdraví, což spolehlivě pokrývá drtivou většinu nehod, které se na našich silnicích stanou. Pokud hledáte pojišťovnu, které se můžete svěřit do rukou, bez obav využijte služby jednoho z členů ČKP, které všechny české pojišťovny poskytující pojištění odpovědnosti z provozu vozidla sdružuje.

Systém bonusů

Více než různorodé sazby pojišťoven ovlivňuje celkovou cenu pojistky bonus, kterého řidič dosáhne. Ten je udělován za bezeškodný průběh pojistky, typicky dostanete za každý rok bez způsobené nehody slevu 5% do celkové výše cca 60%.

Posted in Pojištění, Povinné ručení by admin at Květen 1st, 2011.

Comments are closed.